Treny kochanowskiego sprawdzian

Pobierz

Jak dobrze pamiętasz Treny Jana Kochanowskiego?. Pytania w quizie będą dotyczyć 3 tematów: 1) Jan Kochanowski - życie i twórczość 2) FRASZKI Jana Kochanowskiego 3) TRENY Jana Kochanowskiego 2.1) Czym są Treny?. Obol Woda tej rzeki wg mitologii powodowała zapomnienie: 1.. Pobij średnią 10/17 ; Co cię nie zabije, to cię wzmocni, ale uważaj na 7. pytanie.Fraszki Kochanowskiego nie realizują wzorca gatunkowego: 10.. Na co skarży się autor w Trenie VIII?. "Treny" Kochanowskiego roznia sie od tych antycznych, po raz pierwszy w literaturze bohaterem trenu jest dziecko, a nie zasluzona osoba, jak polityk czy wladca.. Trenu V, w którym Urszulka porównana jest do oliwki, ściętej przez nieuważnego ogrodnika.. Omówienie dla podstawówki.. "TRENY" Jana Kochanowskiego.. Zostały wydane w 1580 w Krakowie (wznowione w 1583 i 1585).. b) Na pustkę.. Stykstest dotyczący biografii Jana Kochanowskiego.. Tekst przygotowalem zgodnie z kryteriami zawartymi w opracowaniu =asady ZydaZania tekTeraz polski doJeździłeś ładą czy maluchem?. Oznacza to, że nie możesz traktować ich jako zbioru wierszy o podobnej tematyce, ale musisz rozpatrywać jako całość i interpretować tak, jak interpretuje się cykle poetyckie.. Odpowiedzi.. Czas na odpowiedź: 10sekund.. Na początku Trenu VII zastosowano apostrofę oraz pytanie retoryczne.Sprawdzian obejmuje najistotniejsze wiadomości dotyczące twórczości Jana z Czarnolasu, które powinny być znane uczniowi kończącemu gimnazjum..

"Treny" Jana Kochanowskiego - sprawdzian 1.

Kochanowski był sekretarzem królewskim na dworze: 12.. Rozpocznij test.. Rozpoznaj kultowe auta PRL-u; Podajemy obiekt, ty odgadujesz, co to za miejsce.. Podczas odgadywania możesz użyć koła, ale pamiętaj, że pomniejszy to Twój wynik końcowy.. Lekcja live z polskiego o 11:15 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 8 szkoły podstawowej.. 1) Tren to gatunek poezji a) lirycznej, poświęcony zmarłej osobie b) nowożytnej, poświęcony zmarłej osobie c) epistolarnej, poświęcony zmarłej osobie d) hymnicznej, poświęcony zmarłej osobie 2) Nowatorski charakter Treny zawdzięczają temu, że a) są poświęcone dziecku, nie osobie dorosłej b) znajdują się w nich liczne .Średnia ocena.. Lekcja zakończy się QUIZEM, który rozwiążesz na ocenę.. Sprawdzian.. Zaznacz, aby zobaczyć wynik.. a) Na tęsknotę za dzieckiem.. Jest nim: a) szatan, b) Fortuna, c) fatum.. Orszulką 3.. W jednym z trenów pojawia się "nieznajomy wróg", który "miesza ludzkie rzeczy".. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.- powtórzysz wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące życia i twórczości Jana Kochanowskiego.. Test sprawdza znajomość z zakresu życia i twórczości poety.KOCHANOWSKIEGO - III Ga.). Zapraszamy do sprawdzenia swej wiedzy w quizie o trenach..

» Strona główna » Język polski » Renesans » Jan Kochanowski - treny.

Bolesław Leśmian 3.. 9.Podmiotem lirycznym Trenów jest ojciec, którego córka umarła.. Poeta napisał w sumie 19 trenów, numerowanych liczbami rzymskimi.. Trwa ładowanie danych.Pytanie 1 /10.. Biografia Jana Kochanowskiego, najważniejsze wiadomości!. Przewiń.. Nowatorstwo Trenów Jana Kochanowskiego polega na: a) złamaniu zasady decorum, b) złamaniu zasady trzech jedności, c) to nowatorski gatunek wynaleziony przez samego poetę.. Podczas odgadywania możesz użyć koła, ale pamiętaj, że pomniejszy to Twój wynik końcowy.Klasa7 Quiz - Quizizz.. Jak rozumiesz dwa ostatnie wersy "Trenu VII"?. Urszulce Kto namalował obraz przedstawiający Kochanowskiego żegnającego się ze zmarłą Urszulką?. Trenu VII, w którym życie Urszulki porównane jest do spadających liści.. :) Zawiera 15 pytań.. Wypisz z "Trenu VII" metaforę i epitety odnoszące się do śmierci oraz określ ich funkcję.. a) umiar, b) szczęście, c) cnotę.. Cele: o przypomnę sobie fraszkę jako gatunek literacki, o omówię motywy fraszek Jana Kochanowskiego o określę cechy gatunkowe pieśni o omówię problematykę pieśni J. KochanowskiegoNa wstępie swojego cyklu "Trenów" Jan Kochanowski zamieścił dedykacje przeznaczona pamięci zmarłej córeczki: "Orszuli Kochanowskiej, wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszelkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła - Jan Kochanowski .Jan Kochanowski - Treny..

Poprowadzi ją...Temat: Jan Kochanowski: fraszki, pieśni i treny - powtórzenie wiadomości.

SPRAWDZIAN ZNAJOMOŚCI TWÓRCZOŚCI JANA KOCHANOWSKIEGO - III G. .. imię i nazwisko.Treny - cykl utworów Jana Kochanowskiego napisany w XVI wieku i poświęcony jego zmarłej w młodym wieku córce - Urszulce.. Pobierz (pdf, 77,4 KB)Trenu V, w którym Urszulka porównana został do kolorowego motyla, lecącego do nieba.. Jan Kochanowski - Treny.. Młodzieńczą radość porównuje Kochanowski do: 13. c) Na brak zrozumienia.. Podmiot liryczny Trenów można utożsamić z poetą Janem Kochanowskim.. Ulueńką Komu Kochanowski poświęcił epitafium dołączone do trenów?. "TRENY" Jana Kochanowskiego.. Przewoził wg mitologii dusze zmarłych przez Styks: 1.. Inne quizy ze znajomości lektur znajdziesz TUTAJ.9.. a) Krótkimi utworami o żartobliwym charakterze b) Utworem żałobnym, w którym przedstawiono zalety i zasługi zmarłego c) Treny to inna nazwa dla apostrofy 2) Jakie Treny omawialiśmy na lekcji?. Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.. Jan Kochanowski studiował na:Treny Jana Kochanowskiego - egzamin ósmoklasisty.. Imię i nazwisko: Klasa: Nr: Sprawdzian wiadomości Odpowiedz na poniższe pytania.. Omówienie dla podstawówki - YouTube.. Treny były pisane przez kilka lub kilkanaście miesięcy.. W jakich latach żył i tworzył Jan Kochanowski?. Poprzedził je dedykacją .Język polski, Sprawdziany i testy Sprawdzian - "Treny" J. Kochanowski.. Trenu VI, w którym Urszulka śni o przyjaznej naturze.Andrea Jak inaczej nazywa Urszulkę Kochanowski?. Sprawdzian.. Odpowiedź a) Komentarz Treny jako całość stanowią cykl poetycki.. Rozwiąż test i sprawdź!. Przerwij test.. Pobrań.. a) "Tren I", "Tren VII", "Tren V" oraz "Tren VIII" b) "Tren IV", "Tren II" oraz "Tren VIII" c) "Tren I", "Tren VII", "Tren V" d) "Tren III", .Test zawiera 8 pytań.. Jaką wartość neguje Kochanowski w Trenie XI?. Treny były ostatnim, szczytowym osiągnięciem poetyckim Jana Kochanowskiego.. Tren I prezentuje uczucia ojca, którego dziecko umarło - jest bezsilny i zrozpaczony.. Środek stylistyczny zastosowany w pierwszej części Trenu V to porównanie homeryckie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt