Opisz rozprzestrzenianie się kultury greków w basenach morza śródziemnego i morza czarnego

Pobierz

Po gimnazjumKultura śródziemnomorska - kultura powstała w basenie Morza Śródziemnego w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą na fundamentach starożytnego Egiptu i Mezopotamii.. Organizacja społeczeństwa i system sprawowania władzy w Atenach2.. Okres rozkwitu działalności greckiej przypada na VIII-VI wiek pne - jest to kolonizacja Wielkiej Grecji.. charakteryzuje basen Morza Śródziemnego jako obszar intensywnego przenikania się kultur w starożytności 3.. Europa i świat.. Sztuka grecka obejmowała nie tylko Grecje, ale również Macedonię, Trację, wybrzeża Małej Azji i wyspy Morza Egejskiego.Twórczość artystyczna Greków rozwijała się w XI-I w. p.n.e. na Półwyspie Bałkańskim, wyspach Morza Egejskiego, w Azji Mniejszej, południowej Italii, na Sycylii, wybrzeżach Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.Byl to okres archaiczny (XI-VI w.. "Za jej wcielenie uważany był czarny kamień (meteoryt) przechowywany w mieście Pessinus."1.. Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33-39‰.. Na zachodzie jest połączone Cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie przez cieśninę Dardanele łączy się z morzem Marmara i dalej przez cieśninę Bosfor z Morzem Czarnym, zaś przez .30/11/2006, 15:15.. Język angielski.. Wpływ cywilizacyjnego kręgu islamskiego na Europę w średniowieczu − rozwój państwa arabskiego; − wpływ islamu na kształtowanie się kultury .Morze Śródziemne - morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km²..

Opisz rozprzestrzenianie się kultury Greków w basenach: Morza Śródziemnego i Morza Czarnego oraz na obszarze Azji.

Dzieci o genotypach: X Xh - córka nosicielka.. Logowanie.. W sytuacji, gdy Grecja była pokryta w większości górami podróż z jednego polis do drugiego była znacznie szybka i łatwiejsza morzem.. Answer PROtest1 January 2019 | 0 RepliesStarożytna Grecja - cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach mórz Egejskiego i Jońskiego, wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego.Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej.Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia i nauka zostały za .- rozwój żeglugi w poszukiwaniu nowych ziem uprawnych - od VIII w. p.n.e. Wielka Kolonizacja (kolonie wzorowane na macierzystej polis, zwanej metropolią - wybrzeża Morza Śródziemnego i Morza Czarnego) - rozkwit rzemiosła i handlu.. Prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka z hemofilią to 50% , chora może być zarówno córka jak i syn.. Zachowane dokumenty wskazują, że w XVII wieku p.n.e. mieszkańcy Krety panowali nad całym znanym sobie obszarem morskim, tworząc pierwsze w świecie morskie imperium.. Rejestracja.. Po nich Grecy zaczęli zakładać kolonie.. Klęska głodu spowodowana suszą lub nieurodzajem mogła skłonić część ludności do opuszczenia miasta z własnej woli lub też pod przymusem..

Europa południowa - wielkie kultury basenu Morza Śródziemnego.

Polecam lekturę .hellenizacja rozprzestrzenianie wpływów greckich; także przejmowanie przez ludność niegrecką świata starożytnego języka i kultury greckiej.. Budowę zaczynano od usunięcia ziemi.Cywilizacja grecka, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach mórz Egejskiego i Jońskiego, wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej.Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i .. Wielka kolonizacja grecka zasiedlanie i kolonizowanie nowych lądów przez Greków na wybrzeżach Morza Śródziemnego i Morza CzarnegoWażne pojęcia: Kultura minojska - rozwinęła się na Krecie w IV/III-II tysiącleciu p.n.e., Minojczycy znali pismo (pismo linearne A); według mitologii król Minos rozkazał Dedalowi zbudować w Knossos labirynt dla swojego syna, Minotaura Kultura mykeńska - w II tysiącleciu p.n.e. Achajowie zajęli Mykeny na Peloponezie (Argolida) i Kretę i przejęły sztukę i cywilizację .Oblicz blad bezwzgledny i wzgledny (Z dokladnoscia do 0,01%) ktory popelniamy przyblizajac wielkosc x wielkoscia a: x=18,7cm a=190mm Z gory dziekuje.. Opisz rozprzestrzenianie się kultury Greków w basenach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz na obszarach .Opisz rozprzestrzenianie się kultury Greków w basenach: Morza Śródziemnego i Morza Czarnego oraz na obszarze Azji..

Wielki wpływ na rozwój tej kultury miały wpływy cywilizacji antycznej, bizantyjskiej oraz irańskiej.

około 11 godzin temu.. Xh Y - syn chory.. Cywilizacja minojska (kreteńska) Kreta, XXX-XV w. p.n.e.. Dzięki niej świat grecki rozprzestrzenił się na rozległych terytoriach, a ludy żyjące w basenach Morza Śródziemnego i Czarnego uległy wpływom kultury Greków.Twórczość artystyczna Greków rozwijała się w XI - I w. p.n.e. na Półwyspie Bałkańskim, wyspach Morza Egejskiego, w Azji Mniejszej, południowej Italii, na Sycylii, wybrzeżach Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.W I tysiącleciu p.n.e., począwszy od 8 w. p.n.e. w obszarze basenu Morza Śródziemnego zaczęły powstawać pierwsze małe, lecz niezależne ośrodki, miasta - państwa, określane greckim słowem polis.Ta forma politycznej organizacji społeczeństwa była cechą charakterystyczną Starożytnej Grecji.Treść Kultura arabska jest jedną z najwspanialszych kultur basenu Morza Śródziemnego i stanowi część cywilizacji śródziemnomorskiej.. Za najstarszą kulturę w basenie Morza Śródziemnego uważa się kulturę minojską na Krecie.. W epoce tej miał miejsce bardzo ważny proces, który znany jest nam, współczesnym, jako wielka kolonizacja grecka.Sztuka grecka zaczęła powstawać w 10 wieku p.n.e. i rozwijała się aż do 4 wieku n.e!. W VIII-VI w. p.n.e. trwała wielka kolonizacja; greckie kolonie, czyli nowe polis powstawały na dalekich wybrzeżach Morza Śródziemnego i Czarnego..

A jakie było znaczenie morza w życiu Hellenów wystarczy otworzyć Illiadę albo Odyseję aby się o tym przekonać.

W dziedzinie budownictwa zachowała się duża liczba wspaniałych meczetów zdobionych kunsztownymi arabeskami.Opisz rozprzestrzenianie się kultury Greków w basenach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz na obszarach Azji.. Odpowiedź Guest Istniało wiele powodów, które skłaniały polis do podjęcia akcji kolonizacyjnej.. Książki Q&A Premium.. Dzieli się na kilka okresów: - archaiczny (styl geometryczny) - klasyczny (helleński) - hellenistyczny.. W związku z tym Grecy z ludźmi Wchodu wymieniali się intelektualnie, rozwinięto dalekosiężny handel, a także lud miał większe pojęcie o świecie.− przenikanie się wpływów różnych kultur we współczesnym świecie.. Kultura grecka rozprzestrzeniała się w wyniku dwóch procesów i zjawisk: wielkiej kolonizacji oraz h Odpowiedź na zadanie z Poznać przeszłość.. Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania.. Opisz rozprzestrzenianie się kultury Greków w basenach: Morza Śródziemnego i Morza Czarnego oraz na obszarze Azji.. )Fenicjanie jako pierwsi zajęli obce ziemie.. 1 Zobacz odpowiedźOpisz rozprzestrzenianie się kultury Greków w basenach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz na obszarach Azji Opisz rozprzestrzenianie się kultury Greków w basenach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz na obszarach Azji - Wi - Pytania i odpowiedzi - Historia.. Historia - liceum.. Przykładowe greckie kolonie - Syrakuzy, Marsylia.. Budowa charakterystycznych kompleksów pałacowych (największe w Knossos i Fajstos).Po upadku cywilizacji mykeńskiej Grecja, ale i cała wschodnia część basenu Morza Śródziemnego, wchodzi w okres zmian, który przez samych Greków został nazwany wiekami ciemnymi..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt