Interpretacja rzeźby ekstaza św teresy

Pobierz

Posiada wyjątkowo wysoki relief, a użycie specjalnej farby w celu odtworzenia naturalnego marmurowego wyglądu rzeźby podkreśla niezwykłe piękno tego dzieła sztuki.Selektywny złoty kolor dodatkowo podkreśla wyjątkowość rzeźby.Arcydzieło sztuki barokowej, Ekstaza Świętej Teresy, wraz z całą otoczką, powstało zatem w latach 1646—1652 i jest traktowane przez wielu jako wyraz najwyższego kunsztu artysty, jako punkt kulminacyjny jego dorobku.. Na zdjęciu widoczny jest fragment kaplicy ze ścianą ołtarzową ujęty nieco z dołu.Święta Teresa.. W latach 40-tych XVII wieku Gianlorenzo Bernini - jeden z najznakomitszych rzeźbiarzy i architektów baroku - zajmował się głównie pracami związanymi z ukończeniem budowy Bazyliki św."Ekstaza świętej Teresy" to jedna z najsłynniejszych rzeźb autorstwa Giancolezo Berniniego.. Obecnie znajduje się w kaplicy Cornaro (rodziny fundatorów) w kościele Santa Maria della Vittoria w Rzymie.. Przeznaczono ją do ołtarza poświęconego hiszpańskiej zakonnicy zakonnicy żyjącej w XVI wieku.. Ekstaza świętej Teresy - barokowa grupa rzeźbiarska wykonana przez Giovanniego Lorenzo Berniniego w latach 1647-52 na zamówienie kardynała Cornaro do jego kaplicy rodowej przy kościele Santa Maria della Vittoria w Rzymie.. Kanonizowana (ogłoszona świętą przez Kościół) w dużej mierze z uwagi na objawienia, których doświadczyła, Teresa z Ávili była zakonnicą żyjącą w XVI-wiecznej Hiszpanii, u szczytu reformacji..

Gianlorenzo Bernini Ekstaza św. Teresy - opis, interpretacja i analiza rzeźby.

To mistrzowskie.Przedstawia ona popularny w epoce baroku motyw religijny tzw. ekstazę religijną.. To, co dzieje się w jej duszy ma przełożenie i wyraz w jej ciele.. Jej tematyka odnosi się do przeżyć świętej Teresy.. W tym przypadku motyw dotyczy osoby św. Teresy, której pamiętniki Bernini czytał wielokrotnie.. Rzeźba przedstawia dwie postaci: św.EKSTAZA ŚW. TERESY - NAGROBEK RODZINY CORNARO; znajduje się w kaplicy rodowej kardynała Cornaro przy kościele Santa Maria della Vittoria w Rzymie; tematem rzeźby jest scena widzenia św. Teresy, w którym widzi anioła, który ma włócznią przeszyć jej serce, zadając jednocześnie ból i radość Zapisz cechy rzeźby barokowej na podstawie rzeźby Giovanniego Lorenza Bernini "Ekstaza św. Teresy" - Przykładowe cech - Pytania i odpowiedzi - Język polski .. Rzeźba jest piękna i doskonale zakomponowana w przestrzeni kaplicy.Interpretacja obrazu Ekstaza Świętej Teresy..

"Ekstaza świętej Teresy" Berniniego rzeźbiony, łącząc architektury, rzeźby, malarstwa i dekoracji.Twarz świętej jest niezwykle piękna, wyraża ból i rozkosz.

Opis..

Zmysłowość świętej Teresy powoduje, że chce się do tej rzeźby wracać.Rzeźba ta ilustruje moment, w którym boskość wkracza w ziemskie, słabe i śmiertelne ciało.

Historia.Ekstaza - wieloznaczne pojęcie, najczęściej odnoszące się do stanu człowieka, w którym działania i władze psychiki są tak zwrócone ku przedmiotowi poznania i pragnień, że osoba w mniejszym lub większym stopniu staje się niezdolna do odbierania i odczuwania zewnętrznych bodźców zmysłowych.. Sam Bernini uważał Ekstazę świętej Teresy za swoje najlepsze dzieło.. Inspiracją dla rzeźbiarza były listy hiszpańskiej zakonnicy Teresy, ogłoszonej świętą przez Kościół katolicki.. W powstałej na zamówienie kardynała Cornaro, w latach , w kościele Santa Maria della Victoria kaplicy główną część kompozycji stanowią leżąca na obłoku Święta Teresa i anioł.W usytuowanym w samym centrum Rzymu kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Zwycięskiej znajduje się jedna z najpiękniejszych rzeźb genialnego Berniniego "Ekstaza Świętej Teresy".. Czasem interpretowane jako tzw. odmienne stany świadomości.. Tutaj spotykają się duch i materia.. Takie wrażenie potęgują zwłaszcza zamknięte oczy i rozchylone usta.. Napisz przenośne znaczenie mitologicznego związków frazeologicznych: - puszka Pandory, - paniczny strach, Nie można temu zaprzeczyć, stając przed niewysoką balustradką, która oddziela kaplicę od nawy głównej kościoła.Ekstaza świętej Teresy - barokowa rzeźba stworzona przez Giovanni Lorenzo Berniniego w latach 1645-52, przedstawiająca świętą Teresę z Avila i anioła..

Tak wyglądała ta, którą uwiecznił Bernini:"Ekstaza św Teresa": opis Jest to jedno z arcydzieł baroku rzeźby (1647 - 1651), stworzonych dla kaplicy Santa Maria della Vittoria, zleconego przez kardynała Federico wieńcowych.

Bernini ukazał moment, gdy tracąca przytomność Teresa oczekuje na włócznię, trzymaną przez anioła.. Teresa przeżywa wewnętrzne uniesienie na czysto ludzki sposób.. Przedstawia ona świętą Teresę z Avili i anioła.Ekstaza Świętej Teresy to grupa rzeźbiarska L. Berniniego, słynnego rzeźbiarza okresu baroku.. poleca 82 %.. Rozkosz na twarzy świętej i erotyka uznana za gorszącą - te argumenty do dzisiaj pojawiają się w ocenie dzieła.. Święta unosi się na obłoku, jej noga i ręka zwisają bezwładnie, wysuwając się spośród obficie fałdowanej szaty.Teresy, Gian Lorenzo Bernini, kościół Santa Maria della Vittoria Rzeźbiarz pracując nad swą kompozycją opierał się na słowach samej świętej, która twierdziła, że osiągnęła najwyższy poziom medytacji, czyli "oddanie się ekstazie", będącej niczym innym jak cielesnym, choć niewidzialnym zjednoczeniem się z Bogiem.Rzeźba wydaje się być uchwyceniem momentu, sekundy, która dzieliła Dawida od wykonania ostatecznego gestu.. Bogurodzica Bogurodzica analiza Bogurodzica opracowanie Deesis Deesis w Bogurodzicy Deesis w poezji Jan Matejko Lament Świętokrzyski Lament Świętokrzyski opracowanie Matka Teresa z Kalkuty.. W swoich listach Teresa opisała wspaniałe wizje aniołów i świętych.Ekstaza Św. Teresy to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych, a jednocześnie jedna z najbardziej kontrowersyjnych rzeźb Berniniego.. Zjednoczenie z Bogiem czyni ją bezbronną, ale też w pełni oddaną.Ekstaza św. Teresy wraz z nastawą ołtarzową.. Jest to wyrazem jej niezwykle rozkosznych przeżyć.Zaledwie sto lat po prezentacji rzeźba stała się obiektem ogromnej krytyki.. Zdaniem Lavedana, przedstawienie św. Teresy Berniniego jest generalnym zaprzeczeniem tego, co swoją sztuką reprezentował Michał Anioł, który chciał przekazać wyraz myśli postaci przedstawianych.nineve "Ekstaza św. Teresy" Gianlorenzo'a Berniniego przedstawia świętą Teresę z Avili i anioła.. Obie budziły skojarzenia mniej przyzwoite, choć Ludwika jest w swej ekstazie bardziej powściągliwa niż Teresa.. Wydaje się, że leżąca święta bliska jest omdlenia, lub miało ono już miejsce.. Rzeźba przedstawia kobietę oraz anioła.. W systemach religii objawionych, które przyjmują dualizm antropologiczny osoby ludzkiej, np. w niektórych wyznaniach .To już piąta moneta w serii "Wieczne Rzeźby".Tym razem jej tematem jest Ekstaza Świętej Teresy.. Interpretacja.. Tematem przedstawienia są mistyczne przeżycia karmelitanki, których doznała podczas jednej ze swych duchowych wizji.Umieścił w niej rzeźbę ekstazy św. Teresy, którą zresztą uważał za swoje "men cattiva opera", to znaczy najlepsze dzieło..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt