Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne prezentacja

Pobierz

Proszę o przepisanie poniższej notatki do zeszytu i przerysowanie rysunków.Temat: Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne Nauczysz się konstruować obrazy powstające w zwierciadłach wklęsłych i dowiesz się jakie cechy mają te obrazy.. Polskich Noblistów w Więcborku—Szkoła.. 2.Zwierciadła sferyczne Zwierciadłokuliste (sferyczne) wklęsłe Wzór słuszny dla promieni paraksjalnych -zwierciadła sferyczne obarczone są duża aberracją sferyczną!. ZWIERCIADŁO WKLĘSŁE Obraz powstający przy użyciu zwierciadła kulistego wklęsłego zależy od odległości x przedmiotu od zwierciadła: ðØdla x > r ( x >2f ) powstaje obraz rzeczywisty, odwrócony i pomniejszony, ðØdla x = r powstaje obraz rzeczywisty, odwrócony i tej samej wielkości, Świeca (przedmiot) znajduje się w położeniu I/ II/ III/ IV.. Wyróżnia się zwierciadła sferyczne wklęsłe i zwierciadła.Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne.. Karta pracy do pobrania i samodzielnego wykonania konstrukcji.nich pada na środek zwierciadła pod kątem alfa i zgodnie z prawem odbicia światła odbija się pod takim samym kątem.. Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne.. Przedmiot oznaczono strzałką.. proste, pozorne i pomniejszone.. Poznasz zastosowania zwierciadeł wklęsłych.. Promienie nie wychodzą naprawdę z tego punktu, ale wydaje się, jakby z niego wychodziły.TEMAT 54: Obrazy tworzone przez zwierciadła..

Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne 1.

Prezentacja pokazująca konstrukcje obrazów powstających w zwierciadłach sferycznych.. Obraz prosty oznacza taki, który w stosunku do przedmiotu nie jest odwrócony.. W zwierciadle wypukłym narysowano obraz świecy.. Wybierz poprawne dokończenie zdania.. Dorysuj promienie światła po odbiciu od zwierciadła i skonstruuj powstały obraz.. Kryteria sukcesu: • potrafię konstruować obrazy powstające w zwierciadłach wklęsłych; • znam zastosowanie zwierciadeł wklęsłych.. Klasa: VIII Szkoła: SP 3 im.. Czy spotkałeś się kiedyś ze zwierciadłem sferycznym ~wklęsłym lub wypukłym?. Obraz pozorny powstaje za zwierciadłem w miejscu, gdzie przecinają się przedłużenia promieni odbitych.. (3 lekcje) II.. Kierujemy na nie wiązkę promieni równoległych (rys. 4).. W punkcie przecinania się promieni, za zwierciadłem tworzy się obraz przedmiotu.. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie Czas zajęć: 3x 45 min.. odwrócony, rzeczywiste i powiększone.Obraz utworzony w zwierciadle płaskim jest prosty i pozorny.. Bardzo proszę o zapoznanie się z lekcją: podręcznik str.238-243..

Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne.

Przykładem są lusterka samochodowe25.. (za to brak aberracji chromatycznych) Stosuje się je gdy obraz tworzą wiązki o małych kątach aperturowych (przykład: oświetlacz).tej samej wielkości, Zwierciadła Konstrukcja obrazu w zwierciadłach płaskich Oprócz zwierciadeł płaskich używane są również zwierciadła kuliste (są nimi np. zwierciadła stosowane na skrzyżowaniach ulic, w lusterkach i reflektorach samochodów, w lusterkach dentystycznych).Zwierciadła sferyczne to takie, których powierzchnią odbijającą jest część powierzchni kuli - sfera Obrazy otrzymywane w zwierciadłach Oś główna zwierciadła , zwana osią optyczną , jest to prosta łącząca środek zwierciadła S ze środkiem O sfery, której częścią jest zwierciadło.About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators .Temat lekcji: Zwierciadła Obrazy tworzone przez zwierciadła płaskie.. 24 stycznia 2021 Monika.. Zwierciadło sferyczne wklęsłe stanowi wewnętrzną powierzchnie sfery.. Prezentacja pokazująca konstrukcje obrazów powstających w zwierciadłach sferycznych.Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne katalog programyPrezentacja pokazująca konstrukcje obrazów powstających w zwierciadłach sferycznych.Czytaj dalej razem w fizyce od podstaw będę wykonywał konstrukcję obrazów przedmiotów w zwierciadłach sferycznych - wklęsłych i wypukłych..

3.Temat : Obrazy tworzone w zwierciadłach sferycznych.

Możemy stwierdzić, że: - punkt F nazywamy ogniskiem zwierciadła, przecinają się w nim promienie wiązki równoległej odbite od zwierciadła, leży on w połowie odcinka OA.Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne ZWIERCIADŁA SFERYCZNE WKLĘSŁE Alicja Pawlęga 22/05/2020 Zwierciadła sferyczne Zwierciadło sferyczne to zwierciadło,którego powierzchnią odbijającą jest część powierzchni sfery.. Jest on pozorny, prosty i pomniejszony NIEZALEŻNIE OD DŁUGOŚCI PRZEDMIOTU OD ZWIERCIADŁA..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt